PS-501T3 is specifically designed for environments without ventilation systems. An intake port draws in external fresh air, which is then filtered before being ionized by the ion generator and subsequently delivered to the designated area.
Idea for:
Office
Classroom
Barber shop
Garbage room
Canteen
| Model: | PS-501T3 |
| Mode of Operation: | DBD Technology |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Air Volume: | 0-1000m³/h |
| Coverage Area: | 80-150㎡ |
| Noize: | ≤60dB |
| Weight: | 21.5KG |
| Voltage: | AC130V or AC 240V |
| Frequency: | 50/60Hz |
| Power Consumption: | 150W |
| Dimension: | 730*450*280 mm |
| Ion Tube Quantity: | 1 PCS(Standard) |
| Filter: | Primary/HEPA |
| Ion Tube Length: | 350mm (14 inch) |
| Estimated Ion Tube Life: | 17000hours |
| Warranty: | 2 years |
| Optional Accessories: | 1.Timer 2. Remote control 3. WIFI control 4. Touching display 5. Modbus system(RS485) |