Eddaair PS-501TX Ionization system is designed to be mounted in the wall. The machine itself has a built-in fan, which can circulate ions to sterilize the air in the space.
Idea for:
Dental clinic
Toilet
Barber shop
Garbage room
Hotel rooms
| Model: | PS-501TX |
| Mode of Operation: | DBD Technology |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Air Volume: | 80m³/h |
| Coverage Area: | 20-40㎡ |
| Noize: | ≤20dB |
| Weight: | 1.4KG |
| Voltage: | AC130V or AC 240V convert to DC12V |
| Frequency: | 50/60Hz |
| Power Consumption: | 7W |
| Dimension: | 180*100*240mm |
| Ion Tube Quantity: | 1 PCS |
| Filter: | Primary |
| Ion Tube Length: | 80mm (3 inch) |
| Estimated Ion Tube Life: | 17000hours |
| Warranty: | 2 years |
| Optional Accessories: | 1. Wifi Control |